,,Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.
Pomagając innym pomagasz i sobie.
Starajmy się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliśmy.”

 

Istotą działania naszego Domu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców, którzy w szczególności ze względu na swój stan zdrowia, niepełnosprawność nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w środowisku. Poprzez nasze  działania zapewniamy im wysokiej jakości usługi wspomagające, opiekuńcze i bytowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Naszym głównym celem  jest, zapewnienie podopiecznym poczucia bezpieczeństwa oraz wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Warunki mieszkaniowe której oferujemy są zgodne z obowiązującymi standardami, tj: pokoje jednoosobowe, dwuosobowe z łazienkami i trzyosobowe. Budynek jest wielokondygnacyjny z windą, pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w centralne ogrzewanie i centralnie ciepła wodę.

Dom Pomocy Społecznej przeznaczony jest dla 151 osób przewlekle psychicznie chorych kobiet i mężczyzn. Położony jest w centrum miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. W najbliższym otoczeniu rozciąga się wspaniały ogród umożliwiający mieszkańcom stały kontakt z naturą. Dysponujemy również pokojem gościnnym dla bliskich odwiedzających naszych mieszkańców.

Proponujemy szeroką ofertę zajęć terapeutycznych. W naszym Domu terapia zajęciowe to celowe działanie rehabilitacyjne, które stanowi proces terapeutyczny prowadzący do usprawniania i kompensacji zaburzonych funkcji spowodowanych niepełnosprawnością czy chorobą. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kaplicy znajdującej się na terenie placówki.

Dysponujemy wieloma bardzo dobrze wyposażonymi pracowniami terapeutycznymi :

  • pracownia krawiecka
  • pracownia terapii zajęciowej
  • pracownia komputerowa
  • pracownia stolarska
  • pracownia kulinarna

Oferujemy naszym mieszkańcom punkt biblioteczno - czytelniczy .

Znajdują się w nim różnego typu książki i czasopisma, które są dostępne dla mieszkańców.

Nasi podopieczni mogą również korzystać z nowoczesnej sali wielofunkcyjnej,  na której odbywają się zajęcia z filmoterapii, zabawoterapii, terapii ruchem, muzykoterapii.

Nasi mieszkańcy pozostają pod opieką lekarza rodzinnego. Wizyty odbywają się dwa razy w tygodniu i na każde wezwanie. Stały kontakt z lekarzem psychiatrą umożliwia pensjonariuszom odpowiednio dobrane metody leczenia wraz z terapią wspomagającą. W przypadku konieczności rozszerzenia opieki medycznej dowozimy naszych mieszkańców do specjalistycznych poradni.

Dodatkowo każdy mieszkaniec ma dobrowolny dostęp do pomocy psychologicznej świadczonej przez psychologa dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki oraz  każdorazowo w sytuacjach trudnych. Opieka rozpoczyna się w momencie przyjęcia nowego mieszkańca. Wówczas kluczowe jest rozpoznanie deficytów oraz zasobów osobistych na drodze szczegółowej diagnozy funkcjonowania, aby dostosować świadczone usługi do indywidualnych potrzeb, predyspozycji i oczekiwań.

Dysponujemy nowo wyremontowaną salą rehabilitacyjną dostępną dla naszych mieszkańców. Oferujemy szeroki zakres usług obejmujący wszystkie dziedziny fizjoterapii. Wybór metod działania zawsze jest uzależniony od  fizycznego i psychicznego stanu zdrowia. Pomieszczenie  wyposażone jest w drabinki przyścienne, tablice do ćwiczeń manualnych, materace, UGUL, rowerki treningowe, orbitrek, rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych.

Świadczymy również usługi medyczne w zakresie rehabilitacji schorzeń narządu ruchu uszkodzonego w wyniku chorób neurologicznych, ortopedycznych, reumatoidalnych, chirurgicznych i onkologicznych.

Posiadamy własną kuchnię i stołówkę, na której zapewniamy codzienne wyżywienie z uwzględnieniem zbilansowanych diet dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego mieszkańca. Oferujemy trzy posiłki dziennie z możliwością całodobowego dostępu do podstawowych produktów żywieniowych.

Kontakt

Dom Pomocy Społecznej

os. Słoneczne 49
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

tel. 41 266 55 53
fax. 41 263 51 81

e-mail:
sekretariat@dpsostrowiec.pl